Aktualności
Listopad z profilaktyką
  • Opublikowano:
  • Grudzień 1, 2019

Profilaktyka to jeden z obszarów, który obligatoryjnie musi być realizowany w każdej placówce oświatowej. Rodzi się jednak pytanie: jak zachęcić młode pokolenie do profilaktyki? Jak uwrażliwić dzieci na dziedziny, w których działania profilaktyczne są niezbędne i często chronią nasze zdrowie i życie?

W piątek 15.11.2019 r gościliśmy w murach naszej szkoły aktorów Teatru Edukacji    i Profilaktyki ,,Maska” z Krakowa. Dzieci z klas 0-III miały możliwość obejrzenia bajki pt.,, Być dorosłą bardzo chciała i na miotle odleciała”- o zasadach bezpieczeństwa na drodze   i w życiu codziennym. W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci muszą być coraz bardziej samodzielne, aspekt ich bezpieczeństwa wysuwa się na pierwszy plan. W szkole, w domu, czy w drodze, dzieci muszą się nauczyć, jak radzić sobie w różnych, niejednokrotnie trudnych sytuacjach. Spektakl w przystępny i zabawny sposób wskazał widzom odpowiednie wzorce zachowań. Pomógł zrozumieć, dlaczego należy uważać na nieznajomych, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w wolnym czasie oraz  jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Żywy udział publiczności w spektaklu na pewno dodatkowo ułatwi korzystanie z tej wiedzy w przyszłości. Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli natomiast w przedstawieniu poruszającym problem narkotyków i dopalaczy pt. ,, Odnaleźć siebie”. Każdy młody człowiek z radia, prasy, czy też telewizji wie, że narkotyki są złe. Co więc sprawia, że mimo to, po nie sięga? Narkomania zwykle zaczyna się niewinnie. To chęć eksperymentowania, pokazania się. Okoliczności-dyskoteka czy nowi znajomi sprawiają, że człowiek decyduje się wziąć pierwszy raz. Spektakl ukazał, jak krótka i szybka droga prowadzi do narkomanii, i jak długa  i wyboista jest droga powrotna. Tą krótką może przejść każdy, tej długiej i wyboistej sprostają tylko niektórzy. Uzależnienie od tych środków odbiera wolność, oddala od miłości  i prawdy.

16 listopada z okazji ,,Międzynarodowego Dnia Tolerancji” na drzwiach sal lekcyjnych zawisły czerwone serduszka z hasłami nakłaniającymi do bycia tolerancyjnym wobec siebie nawzajem, aby uzmysłowić dzieciom, że lepiej żyć w świecie bezkonfliktowym niż złym i agresywnym.

Obchody ,,Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka” (20 listopada) były okazją do przypomnienia uczniom ich praw i obowiązków. Na schodach korytarza szkolnego zostały przyklejone zasady obowiązujące dorosłych, dotyczące ochrony i prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Idąc na pierwsze piętro uczniowie mogli  utrwalić sobie obowiązujące ich normy i właściwe wzorce zachowania.  

W listopadzie obchodzony jest także ,,Dzień Życzliwości”. W związku z tym (21 listopada)  na Dzień Dobry wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły  zostali poczęstowani cukierkami z dołączonymi fiszkami zachęcającymi do dzielenia się dobrem oraz do przeciwdziałania agresji i przemocy.

 

W tym dniu, na korytarzu szkolnym, zawisły również plakaty na temat szkodliwości papierosów w związku z obchodami ,,Światowego Dnia Rzucania Palenia”. Wychowawcy klas IV-VIII na godzinach wychowawczych omówili z uczniami zagrożenia związane ze stosowaniem elektronicznych papierosów. W ramach kampanii profilaktycznej ,,Narkotyki? To mnie nie kręci. Nie próbuję. Pomagam!” przekazali dzieciom informacje oraz materiały edukacyjne.

Informacje zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły